Poligrafia/Jak przygotować plik dla 3D
Przygotowanie projektu graficznego dla druku efektu głębi 3D.
- Projekt dla trójwymiaru przygotowujemy w programie graficznym Photoshop i zapisujemy w formacie PSD, w rozdzielczości 300 DPI, kolorystyce CMYK (plik zapisany w RGB i tak trzeba zmienić na CMYK, powoduje to lekką zmianą kolorów).
- Podstawową zasadą jest używanie oddzielnych warstw (layers) dla obiektów graficznych. Wg zasady: każdy obiekt na własnej warstwie.
- Dzięki warstwom możemy zbudować plan przestrzeni 3D, gdzie najdalszy plan jest tłem (background).
- Tło w ostatnim najdalszym planie (background) nie powinno być jednolitym kolorem, powinno mieć ostrą i wyraźną fakturę.
- Na bazie tła (zwykle jest to pierwsza warstwa pliku PSD) dodajemy następne warstwy wraz z obiektami graficznymi.
- Dobrze jest stworzyć interakcję pomiędzy obiektami znajdującymi się pomiędzy tłem a frontem, np. obiekty z poszczególnych warstw częściowo na siebie nachodzą.
- Warstw z osobnymi obiektami może być dowolna ilość. Dobrze jest zrobić dodatkowy opis tekstowy w którym możemy określić na jakich głębokościach względem siebie umieszczone są obiekty.
- Jedną z ważnych rzeczy jest kolor projektu. Grafika nie powinna być zbyt ciemna.
- Napisy i loga na których nam zależy aby były bardzo ostre i wyraźne, powinno umieszczać się w planie "zerowym". Plan ten jest osią względem, której odbywa się pozorny ruch przestrzeni 3D. Obiekty zagłębione poniżej tego planu zmierzają w kierunku tła (background) a obiekty umieszczone nad tym planem wychodzę ponad powierzchnię wydruku. W rezultacie daje to efekt pozornej głębi wydrukowanego arkusza na folii lenticularnej.
- Teksty umieszczane na projekcie nie powinny być zbyt małe. Minimalna wielkość czcionek dla dobrej czytelności to 10 punktów. Przy tak małych napisach należy unikać kursywy, czyli czcionki pochylonej.
- Niezbędnym jest dodanie dodatkowej szerokości do obszaru podstawowego grafiki tzw trapping. Wielkość ta jest zmienna i zależy od założonej głębokości efektu 3D. Dla obrazu wielkości kartki pocztowej należy dodać po min 1,5 cm na lewą i prawą stronę w warstwie tła, tak aby grafika tła wypełniała jednolicie cały obszar tej warstwy.
Przykładowy plik w formacie PSD - bals.psd
Ten sam plik w postać warstw:


Tło 5-ta warstwa 5+4 warstwa


5+4+3 warstwa 5+4+3+2 warstwa 5+4+3+2+1 warstwa

Ten sam plik w postać warstw:



Tło 5-ta warstwa 5+4 warstwa


